Telefon: +48(84)662-47-10 | Email: gmina@tarnawatka.pl

Festiwal im. Marianny Gumieli w Suminie

Festiwal im. Marianny Gumieli w Suminie

   II Regionalny Festiwal Folklorystyczny im. Marianny Gumieli już za nami. To był wspaniały dzień, pełen brzmienia pięknych głosów oraz spotkań ludzi z ogromną pasją i miłością do muzyki ludowej. Była to niezwykła okazja, żeby wrócić na chwilę do korzeni, poczuć atmosferę dawnych wieków oraz dowiedzieć się czegoś o naszych przodkach, a wszystko to zawarte w pieśniach, które usłyszeliśmy podczas festiwalu. W szczególności w tekstach pieśni Marianny Gumieli, która opowiadała śpiewem o życiu własnym i swojej „małej ojczyzny”. Emocje opadły, w związku z tym pragniemy napisać kilka słów, podziękować i podsumować festiwal. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w niedzielę 7 lipca przybyli na siedlisko w Suminie. W szczególności dziękujemy solistom i zespołom, którzy zaprezentowali się na scenie festiwalu. Soliści: Barbara Jarczak, Elżbieta Pitura, Teresa Sołtysiak, Katarzyna Warmińska-Mazurek, Maria Smoląg, Adam Stępora, Aleksandra Wołoszyn-BanaśZespoły: Duet - Karolina Czyż i Ewelina Kaznowska, Zespół Dziecięcy „Narolskie nutki”, Ludowy Zespół Śpiewaczy „Szarowolanki”, Ludowy Zespół Śpiewaczy „Sąsiadeczki”, Zespół Śpiewaczy „Dolinianki”, Zespół „Olszanka” z Wólki Łosinieckiej, Ludowy Zespół Śpiewaczy „Pojednanie”, Zespół Śpiewaczy „Nadzieja”, Zespół Artystyczny „Tomaszowiacy”. Wśród wszystkich wykonawców wyróżniono następujące osoby oraz zespoły: Katarzyna Warmińska-Mazurek, Maria Smoląg, Aleksandra Wołoszyn – Banaś, Duet - Karolina Czyż i Ewelina Kaznowska, Zespół Dziecięcy „Narolskie nutki”, Ludowy Zespół Śpiewaczy „Sąsiadeczki”, Zespół „Olszanka” z Wólki Łosinieckiej, Zespół Artystyczny „Tomaszowiacy”. Cieszymy się, że również i w tym roku na scenie stanęły dzieci. Pokazuje to zamiłowanie do muzyki ludowej od najmłodszych lat oraz inspirowanie młodych pokoleń do pielęgnowania lokalnego folkloru i tradycji.

   Honorowy Patronat nad festiwalem objął Starosta Tomaszowski i Wójt Gminy Tarnawatka. Patronat Medialny objęli: Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Kronika Tygodnia oraz Rewizje Tomaszowskie.

   II edycja festiwalu nie odbyłaby się bez wsparcia sponsorów. To dzięki nim mogliśmy zorganizować festiwal, który wpisał się na trwałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych w regionie. Starostwo Tomaszowskie, Gmina Tarnawatka, Fundacja "Parasol Roztocza", SVZ Tomaszów Sp. z o.o., Hurtownia „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego, Zakład Wędliniarski z Tarnawatki, Piekarnia „Oliwia” Andrzeja Łopusiewicza z Tarnawatki. Dziękujemy przedstawicielom stoisk wystawienniczych prezentujących swoje prace rękodzieła artystycznego oraz własnych wyrobów regionalnych: Eco-folk,
Reni Turowska – galeria obrazów, Barbara Cich – rękodzieło – biżuteria, Olejarnia Złoto Roztocza, Uni Team – Dorota i Grzegorz Uniłowscy, Danuta i Ryszard Mireccy – produkty pszczelarskie. Dziękujemy Grupie Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski oraz Tomaszowskiemu Szwadronowi im.1-go Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy za pomocą żywego obrazu ukazali codzienność życia w dawnej polskiej wsi.
Dziękujemy Kołu Gospodyń Wiejskich w Suminie za przygotowanie poczęstunku dla uczestników festiwalu. Dziękujemy również wszystkim wolontariuszom, bezinteresownym, dobrym ludziom, którzy włożyli swoje serce, pomagając w przygotowaniach do festiwalu.
Zapraszamy na kolejną edycję festiwalu za rok!

Barbara Gumiela

Ze strony Redakcji składamy serdeczne podziękowania Stowarzyszeniu im. Marianny Gumieli – „Powrót do źródeł” za zorganizowanie tego niezwykłego wydarzenia. Szczególne wyrazy uznania kierujemy do Państwa Barbary i Sylwestra Gumielów, których pasja, zaangażowanie i ciężka praca, przyczynia się do zachowania rodzimych tradycji śpiewaczych polskiej wsi. Festiwal ledwie zdążył zagościć w kalendarzu imprez kulturalnych, to już wyrósł ponad zasięg rodzinnego siedliska, wsi, gminy, powiatu, a nawet regionu, bowiem piszą o nim także media ogólnokrajowe. Gratulujemy!

Udostępnij: