24 października obchodzono Światowy Dzień Walki z Otyłością, który był doskonałą okazją, aby zwrócić uwagę na jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych współczesnego świata. Otyłość, jak podkreślono podczas licznych wydarzeń i kampanii, to nie tylko problem estetyczny, lecz poważna choroba, mająca głęboki wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne milionów ludzi.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce w 2019 roku aż 56,6% osób powyżej 15. roku życia miało nadwagę lub otyłość, z czego 18,5% to osoby otyłe. Prognozy przewidują, że do 2035 roku liczba otyłych dorosłych mężczyzn w Polsce może wzrosnąć do 35%, a kobiet do 25%. Nieleczona otyłość wiąże się z poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie tętnicze, bezdech senny, zwyrodnienia stawów kolanowych czy stłuszczenie wątroby, co generuje olbrzymie koszty leczenia – w 2023 roku wyniosły one w Polsce ponad 3,8 miliarda złotych.
Aby zwiększyć świadomość na temat konsekwencji otyłości oraz promować zdrowy styl życia, Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował materiały edukacyjne, które można obejrzeć na kanale YouTube Akademia NFZ w filmie z cyklu Zdrowie na pierwszym planie pod tytułem Styl życia czy choroba? Poznaj prawdę o otyłości! Dla zainteresowanych szczegółowymi danymi i statystykami dostępny jest również Raport NFZ o zdrowiu. Otyłość i jej konsekwencje.
Dzięki współpracy samorządów i lokalnych społeczności możemy skutecznie edukować oraz wspierać mieszkańców w walce z otyłością. Zachęcamy do rozpowszechniania materiałów edukacyjnych i wspólnego działania na rzecz zdrowia publicznego.
Z wyrazami szacunku,
Z up. Wojewody Lubelskiego
Elżbieta Rejmak-Patyra
Z-ca Dyrektora Wydziału Zdrowia
Załączone pliki: |
Pismo+do+JST+-+nadwaga+i+otyłość+(24+pażdziernika+-+Dzień+Walki+z+Otyłością).pdf |