Obchody 79 rocznicy pacyfikacji Pańkowa  

Uroczystości ku czci 17 mieszkańców Pańkowa, zamordowanych przez Niemców 2 lutego 1943 roku odbyły się w tej miejscowości 5 lutego br. Zorganizował je  Urząd Gminy Tarnawatka wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich Pańków.

Obchody rozpoczęły się złożeniem wieńców na miejscowym cmentarzu, gdzie spoczywają ofiary pacyfikacji. Wśród uczestników rocznicy znaleźli się poseł Tomasz Zieliński, senator Jerzy Chróścikowski, starosta tomaszowski Henryk Karwan, wójt gminy Krynice Jacek Wiśniewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów Leszek Dmitroca, dyrektor Muzeum w Tomaszowie Lub. Robert Czyż oraz władze gminne z wójtem Piotrem Pasiecznym i przewodniczącą Rady Kazimierą Mańdziuk na czele. Bardzo licznie stawili się także mieszkańcy wsi oraz goście z innych miejscowości.

W kościele filialnym odczytany został list byłego mieszkańca Pańkowa Mikołaja Szumady skierowany do Edwarda Gramatyki, zawierający opis wydarzeń z 2 lutego 1943 roku. Mszę Św. w intencji pomordowanych mieszkańców odprawili ks. Adam Palonka oraz ks. Rudolf Karaś. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół wokalny Hubal z Hrubieszowa.

Następną część obchodów stanowiła rekonstrukcja pacyfikacji, która odbyła się na specjalnie przygotowanym na tę okoliczność placu za świetlicą wiejską. W odtworzeniu wydarzeń wzięło udział blisko 50 rekonstruktorów reprezentujących: Grupę Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski, Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir” Biłgoraj, Tomaszowski Szwadron im. 1-go Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Stowarzyszenie Moje Nowosiółki. Na placu zgromadziło się kilkuset widzów, którzy stali się świadkami wzruszającej i przejmującej inscenizacji. Na niezwykłą atmosferę widowiska wpłynęła nocna sceneria, rozświetlana światłami ognisk i pochodni oraz reflektorami wozów strażackich, scenografia wykonana przez pracowników UG Tarnawatka, sugestywne odgrywanie ról przez rekonstruktorów, narracja oraz sama natura, która w najbardziej odpowiednim momencie zesłała delikatne opady śniegu. Scenariusz napisał oraz wcielił się w rolę narratora sekretarz gminy Marian Szałapski. Po rekonstrukcji wójt Piotr Pasieczny odczytał nazwiska zamordowanych osób i złożył podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości.

Ostatnim punktem obchodów było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ogniskach oraz ciepły posiłek przygotowany przez KGW Pańków.

Obszerna fotorelacja z uroczystości znajduje się na Facebooku oraz stronie internetowej UG Tarnawatka. (Foto: Karol Jańczuk i Monika Szczepaniuk)

                                      Red.     

  

Powiązane posty

Ogłoszenia

Przypomnienie – Złóż obowiązkową deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

Przypomnienie – Złóż obowiązkową deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) Wójt Gminy Tarnawatka przypomina, że do 30.06.2022 r. każdy właściciel budynku zobowiązany jest do złożenia deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Za brak deklaracji grozi kara grzywny do 5 000 zł. Deklarację można złożyć […]

25

cze
Aktualności

Ponad 10 milionów dla gminy z Polskiego Ładu

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – II Edycja zasili budżet Gminy Tarnawatka dotacjami w wysokości 10 230 000 złotych. W piątek 3 czerwca w Wieprzowie, poseł Tomasz Zieliński wręczył promesy na realizację projektów zgłoszonych przez gminę do programu Polski Ład. W spotkaniu uczestniczyli: wójt Piotra Pasieczny, radni z przewodniczącą Rady Kazimierą Mańdziuk na czele, sołtys[…]